Terug naar Nieuws & Tips

Brussels Museums viert 30ste verjaardag!

© Zoé de Meulemeester
Anujin Magnaijargal

Dertig jaar dat kan tellen! Op 25 september 1995 sloegen 46 musea de handen in elkaar om een organisatie op te richten, vandaag bekend als Brussels Museums. Drie decennia later is de federatie uitgegroeid tot een sleutelfiguur in de cultuursector, met meer dan 125 aangesloten musea en instellingen, jaarlijks meer dan 5 miljoen bezoekers, en de creatie van bijna 9.000 jobs in het Brussels Hoofdstedelijk Gewest.

Doorheen de jaren groeide Brussels Museums onder leiding van zes voorzitters en drie directeurs. De eerste voorzitter was Guido Vanderhulst, toen directeur van La Fonderie, de huidige is de recent benoemde Vanessa Braekevelde. Sinds begin 2024 staat Julien Staszewski aan het roer, en hij markeert deze verjaardag met een terugblik én een blik vooruit.

Onze federatie Brussels Museums heeft samen met haar netwerk de afgelopen 30 jaar zo veel bereikt, en we kijken uit naar wat we in de toekomst kunnen betekenen voor de Brusselse musea.”
Julien Staszewski, de directeur van Brussels Museums

Bruggen bouwen en kennis delen

Brussels Museums brengt de sector echt samen. Elk jaar organiseert de federatie professionele ontmoetingen, opleidingen en grootschalige netwerkevents zoals de Drink van la Rentrée, die onlangs meer dan 400 deelnemers verwelkomde. Dit netwerkmoment werd mede georganiseerd met andere culturele netwerken: Réseau des Arts à Bruxelles / Brussels Kunstenoverleg (RABKO), La Concertation Action Culturelle Bruxelloise vzw (LAC), en de Vlaamse Gemeenschapscommissie (VGC).

De federatie organiseert ook een jaarlijkse museumconferentie samen met partners zoals de International Council of Museums (ICOM), Musées et Société en Wallonie (MSW), en de Fédération Wallonie-Bruxelles (FWB), waarin actuele thema’s besproken worden. Dit jaar lag de focus op artificiële intelligentie in musea.

Twee waardevolle ondersteuningsprogramma’s geven vorm aan het sociale en ecologische engagement van de federatie: Open Museum (sinds 2018, rond inclusie en toegankelijkheid) en Green Museum (sinds 2024, rond duurzaamheid).

Iconische publieke evenementen

In de loop der jaren heeft Brussels Museums enkele van de populairste culturele evenementen van de hoofdstad in het leven geroepen. Tijdens de Nocturnes (sinds 2001) openen musea tot laat in de avond met speciale activiteiten met in 2026 enkele nieuwe formats. Het legendarische Museum Night Fever, begonnen in 2008 met 7 musea en 4.500 bezoekers, trekt vandaag tienduizenden mensen aan. Dit jaar, op 18 oktober, nemen 33 musea deel aan de 18de editie.

Brussels Museums staat ook aan de wieg van enkele culturele passen die musea toegankelijker maken: de Brussels Card (gelanceerd in 2003), MuseumPassMusées (als medeoprichter), en recenter de Art Nouveau Pass (2021), ter viering van het wereldberoemde erfgoed van Brussel. In 2025 werd deze pas uitzonderlijk uitgebreid met art-decowoningen, ter gelegenheid van de honderdste verjaardag van de Internationale Tentoonstelling van Decoratieve Kunsten in Parijs van 1925.

Een collectieve inspanning

Brussels Museums floreert dankzij haar netwerk: de 125 lidmusea, bijna 400 vrijwilligers, een toegewijd team, partners, en de duizenden bezoekers die de musea tot leven brengen. Een speciale dank gaat ook uit naar de Stad Brussel, waarvan de bekendste inwoner —Manneken-Pis — voortaan trots een gloednieuw kostuum zal dragen, gefinancierd via een crowdfundingcampagne met Prométhéa.

Tot slot zou niets hiervan mogelijk zijn zonder de steun van de institutionele partners: het Brussels Hoofdstedelijk Gewest, de Vlaamse Gemeenschapscommissie (VGC), de Fédération Wallonie-Bruxelles (FWB), de Stad Brussel, de Nationale Loterij en nog vele anderen.

Directeur Julien Staszewski vat het mooi samen:

Onze federatie Brussels Museums heeft samen met haar netwerk de afgelopen 30 jaar zo veel bereikt, en we kijken uit naar wat we in de toekomst kunnen betekenen voor de Brusselse musea.”

Op naar de volgende 30 jaar!

Voortaan draagt Manneken-Pis elk jaar op 18 mei een kostuum ter ere van Internationale Museumdag.

— Het Brussels Museums team